i niech słońce kojarzy Ci się z pięknym widokiem

Pompy ciepła

Inwestując musimy zawsze myśleć perspektywicznie. Tak samo jest z pompą ciepła.

Rozważając jej zakup, należy przede wszystkim oszacować koszty eksploatacji w długoletniej perspektywie.

Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny oleju opałowego i gazu, ogrzewanie pompą ciepła może być najtańsze.

Pompy ciepła służą do:

  • ogrzewania pomieszczeń,
  • chłodzenia pomieszczeń,
  • podgrzewania wody użytkowej.

Darmowa energia

Pompy ciepła są dużo bardziej elastyczne i tańsze, niż tradycyjne źródła ciepła (do 78% ciepła generowanego przez pompę ciepła jest darmowe, ponieważ wykorzystują do tego celu źródła darmowej energii odnawialnej).

Jesteśmy otoczeni darmową i niewyczerpalną energią, dostarczaną przez słońce, które ogrzewa powietrze, ziemię oraz wody gruntowe.

Pompy ciepła umożliwiają wykorzystywanie niewyczerpalnej energii słonecznej do ogrzewania naszych domów. Wielką zaletą systemów pomp ciepła, poza zmniejszaniem rachunków za energię elektryczną, jest oszczędzanie paliw kopalnych przy równoczesnym zmniejszeniu emisji gazów powodujących efekt cieplarniany.

Pompy ciepła umożliwiają obniżenie wydatków na ogrzewanie nawet o 78% w stosunku do grzejników elektrycznych.

Przykładowo, system Panasonic serii Aquarea o wydajności 9 kW posiada współczynnik COP wynoszący 4,74, co oznacza, że z każdego zużytego 1kW energii elektrycznej generuje 4,74 kW energii cieplnej, tzn. o 3,74 kW więcej niż konwencjonalne ogrzewanie elektryczne. Efektywnie 3,74 kW jest pobierane za darmo z otoczenia.

Daje to 78% oszczędności. Zużycie energii można jeszcze dodatkowo zmniejszyć – podłączając pompy ciepła do paneli słonecznych.

Zalety i wady

Zalety:

  • koszty ogrzewania są niskie (niższe niż ogrzewanie kotłami na gaz czy olej) ale porównywalne z ogrzewaniem węglowym (lecz różnią się czystością obsługi, wygodą i szybkością osiągania odpowiedniej temperatury).
  • latem mogą zapewnić komfort poprzez chłodzenie pomieszczeń, pobierając mniej prądu niż klimatyzatory (ma to związek z temperaturą czynnika, do którego przekazywane jest odbierane z budynku ciepło.)
  • urządzenie można dodatkowo skonfigurować w taki sposób, by sprężarka pracowała według niższej stawki energii elektrycznej, a uzyskany nadmiar energii był wykorzystywany w ciągu dnia.

Mając pompę ciepła nie musimy robić wielu rzeczy (oszczędzając czas i pieniądze):

  • posiadać miejsce na składowanie opału,
  • wybudować komin na spaliny,
  • co rocznie płacić za opał i jego dostawę,
  • ładować opał do pieca (co w przypadku węgla powoduje mocne zapylenie drobinami miału),
  • czyścić pieca i komina,

Wady:

  • większy koszt startowy.

Koszty inwestycyjne pompy ciepła są wysokie (zwłaszcza w systemach z z sondami gruntowymi które są najbardziej wydajne). Lecz system współpracujący z poziomym spiralnym kolektorem, który pozwala na ogrzanie budynku o powierzchni około 160 m2, kosztuje około 24 tys. zł (czyli prawie tyle, co kocioł kondensacyjny i doprowadzenie gazu do działki).

Jedno urządzenie do ogrzewania i chłodzenia

Dodatkowo pompa ciepła może tak jak klimatyzator schładzać pomieszczenia, latem system centralnego ogrzewania może działać jako system centralnego chłodzenia. Można też wykorzystać klimakonwektory i wykonać system jednoczesnego ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.

Pompy ciepła najlepsze wyniki współczynnika wydajności chłodniczej i grzewczej (COP) osiągają przy temperaturze zasilania instalacji 35-40&#186C. Dlatego też ogrzewanie podłogowe, nawiewne lub grzejniki o zwiększonej powierzchni są najlepszym rozwiązaniem dla instalacji z pompą ciepła.

Pompy ciepła nie trzeba czyścić

Kotły muszą być czyszczone (olejowe, gazowe, czy węglowe) – aby zachować wysoką sprawność. Generuje to koszty – zatrudnić trzeba do tego serwisanta. Natomiast instalując pompę ciepła powietrze-powietrze, której nie trzeba czyścić – oszczędzamy nasze pieniądze i czas.

Pompy ciepła podczas ogrzewania i chłodzenia korzystają więc darmowej energii. Energia elektryczna służy jedynie do zasilania sprężarki, układów elektronicznych, pomp oraz dodatkowych grzałek elektrycznych (w przypadku wystąpienia bardzo niskich temperatur).

Taki sposób działania zapewnia bardzo wysoką wydajność oraz znaczną oszczędność energii.

A zatem dopiero oszacowanie całkowitych kosztów instalacji pozwoli nam na prawidłowe porównanie konkretnych inwestycji.

Rodzaje pomp ciepła

Istnieją dwa rodzaje układów pomp ciepła:

  • Układ typu split – składa się on z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego, zazwyczaj umieszczonego w pomieszczeniu technicznym lub garażu. Taki układ wymaga poprowadzenia orurowania z czynnikiem chłodniczym pomiędzy obydwoma jednostkami, ale jest łatwy do zamontowania w domu i można go podłączyć do istniejącego źródła ciepła.
  • Układ monoblok – posiada jedynie jednostkę zewnętrzną. Systemy takie nie wymagają podłączenia czynnika chłodniczego i są łączone jedynie z układami ogrzewania w domu. Dlatego taki układ jest łatwiejszy w montażu, ale wymaga większej przestrzeni na zewnątrz.

Na pompę ciepła można otrzymać dofinansowanie.

Potrzebujesz więcej informacji?
Chcesz umówić się na bezpłatną wycenę montażu pompy ciepła w Twoim domu – zapraszamy do kontaktu.